اخبار

جلسه دیدار هنرمندان دلفان با معاونت هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی لرستان

جلسه دیدار هنرمندان دلفان با معاونت هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی لرستان
دکتر رحمتی معاون هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی لرستان گفت : وزارت ارشاد حافظ دین، سنت ها آیین ها و فرهنگ و هنر جامعه اسلامی است.

جلسه دیدار هنرمندان دلفان با معاونت هنری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی لرستان ،صبح پنجشنبه شانزدهم آذر ماه در سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی وهنری دلفان برگزار شد.
این دیدار صبح روز پنجشنبه شانزدهم آذرماه، در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دلفان و با هدف برنامه ریزی و هم اندیشی در خصوص جشنواره منطقه ای سرنانوازای و نیز  موانع و مشکلاتی که در این زمینه ایجاد شده، برگزار شد.
در این جلسه روسای انجمن های مختلف فرهنگی هنری انتقادات، پیشنهادات خود را در راستای ارتقاء سطح کمی و کیفی برنامه های فرهنگی هنری شهرستان دلفان و همچنین امکانات و تجهیزات موردنیاز بیان کردند.
در ادامه بابایی رئیس اداره فرهنگ و و ارشاد اسلامی شهرستان دلفان سخنانی را پیرامون مشکلات و موانع فرهنگی هنری شهرستان دلفان بیان کردند.
در پایان دکتر رحمتی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نکاتی به شرح ذیل بیام کردند.
وی ضمن تبریک میلاد پیامبر مهر و رحمت حضرت محمد مصطفی ص و امام جعفرصادق و همچنین تبریک روز دانشجو ،اشاره داشتند، مطابق با راهبردهای محتویی. اهداف اساسی و وظایف اساسی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که همگی در قانون به طور مصرح و مشخص ذکرشده  اند
وزارات فرهنگ و ارشاد اسلامی  طیف وسیعی از وظایف قرآنی ، فرهنگی و هنری  را در دستور کار خود دارد.
در حوزه وظایف قرآنی، که با افتخار مکلف و موظف به انجام آن هستیم و با قوت هر چه بیشتر در مسیر ترویج فعالیت ها و برنامه های قرآنی گام بر خواهیم داشت، اداره کل ارشاد لرستان با تلاش و پیگیری جناب دکتر حنان مدیر کل پرتلاش که خود  هم شخصیتی روحانی و مسلط بر امور فرهنگی دینی و هم شخصيتی دانشگاهی و مشرف بر امور فرهنگی هنری، استان لرستان به عنوان یکی از استان های برگزیده در حوزه فعالیت های قرآنی، از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رسما مورد تقدیر قرار گرفته است. توسعه کمی و کیفی موسسات قرآنی که بسیاری از خدمات قرآنی را در جای جای استان به جامعه ارائه می دهند، توسعه کمی و کیفی کانون های فرهنگی هنری مساجد، برگزاری جشنواره ملی خوشنویسی رضوی که با رایزنی و تلاش دکتر حنان در استان لرستان نهادینه شد و علاوه بر جذب اعتبارات و حضور شخصیت های طراز یک کشوری  و مراودات فرهنگی هنری اساتید در این جشنواره،  آیات شریف قرآنی، مفاهیم عمیق فرهنگی دینی، احادیث، روایات در قالب خطوط مختلف و بسیار زیبای خوشنویسی نستعلیق، شکسته، ثلث، نسخ و تحریری به جامعه مخاطب و ولایتمدار لرستان ارائه شد.
رحمتی اشاره داشت: یکی از مهمترین رویداد های مهم قرآنی در لرستان که باز هم با تلاش دکترحنان در لرستان نهادینه شده، برگزاری جشنواره ملی قرآنی آیات است که در لرستان برگزار می گردد و درقالب این جشنواره شخصیت های ممتاز فرهنگی هنری در این ملی برنامه حضور خواهند یافت که خود موجب ترویج و تحولی چشمگیر در فعالیت های قرآنی است.
در ایام محرم و صفر و عزاداری سرور و سالار شهیدان، سوگواره بسیار معنوی چمرگه در اداره کل فرهنگ و ارشاد لرستان برگزار شد که ناب ترین مفاهیم عزاداری در قالب مقام های سوگ و توسط سوگ خوانان به اجرا در آمد. بنابراین ارشاد لرستان با افتخار حافظ دین، فرهنگ دینی و قرآنی جامعه است.
یکی دیگر از وظایف وزارت ارشاد پرداختن به امور فرهنگی جامعه است.
در این راستان از ١١نمایشگاه بزرگ کتاب لرستان، ٤ نمایشگاه در دوره مدیریت دکتر حنان برگزار شده است.
بزرگداشت و تقدیر مفاخر دینی، فرهنگی نیز از دیگر برنامه هایی است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از علماء، روحانیون، شخصیت های فرهنگی هنری در زمان مناسب تقدیر بعمل آورده است.
تقدیر از خانواده های معظم و معزز شهدا هنرمند همواره در برنامه های دکتر حنان وجود داشته و دارد.
اهداء کتاب، تقویت و حمایت از رسانه های  دارای مجوز مکتوب و مجازی. شعرا، نویسندگان، فعالان فرهنگی و.. از دیگر وظایف وزارت رشاد است.
دکتر رحمتی در بخشی دیگر بیان داشت:
یکی دیگر از وظایف قانونی وزارت ارشاد پرداختن به امور هنری وحمایت از هنرمندان رشته های مختلف هنری همچون سینما، تئاتر، تجسمی، خوشنویس و.... همچنین موسیقی است.
برگزاری جشنواره ها، بزرگداشت ها، همایش ها، رونمایی آثار هنری، تقدیر از بزرگان هنر لرستان و... از دیگر وظایف ارشاد لرستان است.
موسیقی یکی دیگر وظایف مشخص ومصرح وزارت ارشاد است که اتفاقا در استان لرستان موسیقی یک مطالبه عمومی است و هیچگاه نمی توان با کتمان این هنر فاخر و بی توجهی به خواست و مطالبه مردم، جوانان و شخصیت های برجسته موسیقی، این هنر را نادیده گرفت و به آن نپرداخت. زیرا به همان اندازه که در این حوزه مطالبه وجود دارد، بی توجهی به موسیقی و کتمان آن موجب خسران و آسیهای اجتماعی فراوان است.
چرا در موقعیتی که جوانان عزیز ما در

معرض بیشترین  آسیب های اجتماعی و رسانه های گونا گون هستند و در شرایطی که حمایت، تقویت و نشر موسیقی  در قوانین  نظام مقدس جمهوری اسلامی  مشخصا وجود دارد و قانون گذار با توجه به اهمیت موضوع برای آن قانون وضع کرده است، ما با نادیده گرفتن این مهم و خواست و مطالبه عمومی، اجرای موسیقی فاخر را از سالن های استاندارد و رسمی وزارت ارشاد به زیر زمین ها بکشانیم.  
سوال اینجاست که ما به چه چیزی مخالفت می کنیم؟؟
با موسیقی که به موجب قوانین وزارت ارشاد و در نظام اسلامی، برای آن قانون نوشته شده و مترتب با این قانون برای آن ردیف و بودجه تصویب شده است.
آیا این مخالفت با قانون نیست؟؟
آیا کتمان موسیقی به عنوان یک مطالبه، کتمان وزارت ارشاد و قوانین موضوعه آن نیست؟
همان هنرمند محترمی که در ایام عزاداری ائمه اطهار ع و همچنین در عاشورا و تاسوعای حسینی با اخلاص در گل فرو می رود و زیباترین نغمات و مقام ها را در غم سرور شهیدان امام حسین ع می نوازد، نباید در برنامه های رسمی وزارت ارشاد مورد حمایت، توجه، قدردانی قرار گیرد؟؟؟
پس مرجع و ملجاء این هنرمند کجاست؟
چه کسی و چه دستگاهی باید ایشان را مورد حمایت قرار دهد؟؟؟
آیا ما در مراسم آیینی و سنتی مان در غم عزیزانمان از ساز سرنا استفاده نمی کنیم؟؟
آیا سرنا که در همه مراسمات مذهبی، آیینی و سنتی مورد استفاده است و همواره مونس و ترجمان درد مردم در این مراسم بوده، نباید مورد حمایت رسمی وزارت ارشاد قرار گیرد.
پس ما با چه چیزی مخالفیم؟؟
با سنت ها و آیین های ارزشمندمان که سالیان است مردم این سنت های و آیین ها را حفظ کرده اند؟
آیا کم توجهی به این سنت ها، فراهم کردن شرایط برای نفوذ فرهنگ بیگانه نیست؟
همگاه را به توجه به جمله حکیمانه مقام معظم رهبری توجه می دهم که می فرماید:
هر تفکری اگر با هنر آمیخته نگردد در تاریخ ثبت نخواهد شد.
پس ما موظفیم قوانین بالا دستی نظام مقدس جمهوری اسلامی را که شامل دستورات مقام معظم رهبری و قوانین موضوعه است را نصب العین قرار دهیم و هر چه می توانیم راه را بر بی قانونی ببندیم.زیرا قوانین نظام اسلامی ثمره استقلالی است که در نتیجه جان فشانی شهدای گرانقدرمان  بدست آمده است.
برگزاری جشنواره سرنا نوازی نیز در چارچوب قوانین وزارت ارشاد و در قالب تفاهم نامه رسمی با معاونت هنری وزارت ارشاد، و با توجه به مطالبه و خواست هنرمندان دلفان و با اعتبار و ردیف بودجه مشخص برای شهرستان دلفان تصویب شده است.
آیا شهرستان عزیز دلفان با این پیشینه کهن دینی، علمی و فرهنگی هنری نباید مرکز توجه و محل مراودات قانونی فرهنگی هنری قرار گیرد؟
آیا دلفان با این همه ظرفیت هنری و پیشینه تاریخی و شناسنامه دار موسیقی نباید به مرکزی هنری ومورد توجه هنرمندان کشور بدل گردد و بسیاری از تحولات عمرانی و اقتصادی در نتیجه این مراودات فرهنگی هنری در دلفان انجام گیرد؟
تاکید حقیر این است که برگزاری یک کنسرت موسیقی علاوه بر ارتقاء سطح فرهنگی هنری و پاسخ به مطالبه جامعه، موجب رونق اقتصادی و در پیامد آن حضور شخصیت های طراز اول فرهنگی هنری در استان موجب توجه فعالان اقتصادی و عمرانی است.
زیرا مبین امنیت و آرامش و همدلی حاکم بر فضای جامعه لرستان است.
پس استدعا داریم که با همدلی و انسجامی که همواره مورد تاکید مسئولان  نظام و به ویژه مقام معظم رهبری است، دست در دست هم و با حمایت از هنرمندان و فعالان فرهنگی که همواره در همه صحنه های انقلاب خالصانه حضور دارند،  در پیشبرد اهداف عالیه فرهنگی هنری نظام اسلامی در استان شهید پرور و ولایتمدار لرستان و همچنین در شهرستان عزیز دلفان تلاش کنیم.
در پایان برای همه مسئولان بزرگوار و بزرگ اندیش دلفان آروزی موفقیت می نماییم.

۱۷ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۵۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید